Strona główna--Wodne chłodzenie--Blok główny

Wykonanie bloku wodnego we własnym zakresie nie jest wcale bardzo trudne i nie powinno przekraczać możliwości przeciętnego majsterkowicza. Co więcej do wykonania prostego bloku wodnego wcale nie jest potrzebna frezarka i trudny do zdobycia klocek miedziany. Wystarczą umiejętności związane z obróbką materiałów i z lutowaniem elementów miedzianych przy pomocy płomienia.

Potrzebne materiały to:

Potrzebne narzędzia to:

Przydatne narzędzia to:

Blok zostanie wykonany z trzech warstw blachy miedzianej przyciętej w odpowiedni sposób. Spodnia warstwa będzie podstawą bloku czyli miejscem z którym blok będzie stykał się z procesorem i przy okazji warstwa ta będzie pełniła funkcje przytrzymującą cały blok wodny na płycie głównej. Warstwa ta ma kształt prostokąta z wywierconymi w odpowiednim miejscu otworami na śruby. Górna warstwa będzie przykrywała całość jednocześnie stanowiąc miejsce usadowienia króćców do połączenia bloku z układem chłodzenia wodnego. Warstwa ta ma kształt kwadratu, z nawierconymi w dwóch przeciwległych kontach otworami na króćce. Środkowa warstwa ma za zadanie stworzyć cieczy chłodzącej odpowiednie kanały którymi ciecz będzie przepływała z króćca wlotowego do wylotowego. Warstwa ta składa się z kilku cienkich prostokącików (wyciętych z tej samej blachy) które po odpowiednim ułożeniu utworzą w bloku wodnym sieć kanalików. Wszystkie warstwy razem z króćcami po ułożeniu zostaną szczelnie zlutowane ze sobą przy pomocy cyny i palnika gazowego.

Etapy budowy bloku wodnego

  1. Tworzymy z papieru płaskie szablony według których będziemy wycinali kształty z blachy. Szablony musza być dopasowane do wielkości naszej płyty głównej do rozstawu otworów w płycie jak i do wielkości i typu procesora.
    1. Szablon dolny
    2. Szablon górny
    3. Szablon środkowy
  2. Rysujemy np. ołówkiem potrzebne kształty korzystając z szablonów.
  3. Wycinamy kształty warstw przy pomocy piłki do metalu. Wycinając elementy dobrze jest umieścić blachę w imadle tak aby się nie ruszała.
  4. Delikatnie obrabiamy pilnikiem kanty elementów tak aby pozbyć się pozostałości po cięciu.
  5. W warstwie górnej wiercimy otwory na króćce. Króćce musza w nie wejść z oporem tak aby się w nich nie przesuwały, można nawet otwory na króćce wywiercić przy pomocy dwóch wierteł o różnej średnicy, tak ab króciec po włożeniu go do otworu nie przelatywał na wylot górnej warstwy bloku wodnego, ułatwi to nam znacznie późniejsze lutowanie bloku.
  6. Wygładzamy papierem ściernym wszystkie elementy tak aby pozbyć się z powierzchni elementów tlenków miedzi które mogłyby nam utrudnić lutowanie.
  7. Smarujemy elementy bloku pastą lutowniczą aby zapobiec utlenianiu się miedzi w czasie lutowania bloku w jedną całość.
  8. Cynujemy elementy środkowej warstwy bloku wodnego, ponieważ po złożeniu bloku nie będziemy mieli już do nich dostępu.
  9. Na ceramicznej podstawie układamy w całość blok wodny, włącznie z króćcami, przykładając szczególną wagę do ułożenia poszczególnych elementów warstwy środkowej. Musimy zadbać o to aby szczeliny pomiędzy elementami były możliwie małe dzięki czemu nie powinniśmy mieć kłopotów ze zlutowaniem ich w szczelną całość.
  10. Przy pomocy palnika rozgrzewamy cały blok wodny umieszczony na ognioodpornej podstawie do temperatury topienia się cyny
  11. Lutujemy blok wodny cały za jednym razem przytykając drucik cynowy do szczelin pomiędzy warstwami blachy miedzianej. Blok wodny musi być rozgrzany na tyle aby przytykając cynę do bloku cyna od razu się topiła i była zasysana (dzięki efektowi kapilarnemu) do szczelin pomiędzy warstwami blachy miedzianej. Wykonując tą czynność nie możemy powodować przesuwania się bloku lub jego warstw ponieważ możemy doprowadzić do poprzesuwania się elementów warstwy środkowej na położenie których nie mamy już wpływu. Teraz korzystając z już odpowiednio rozgrzanego bloku lutujemy króćce do warstwy górnej.
  12. Po wypełnieniu cyną wszystkich szczelin czekamy aż blok wystygnie i cyna przejdzie w stan stały łącząc wszystkie elementy w jednolitą całość. Lepiej poczekać trochę dłużej tak aby zbyt szybkim poruszeniem bloku nie zepsuć właśnie wykonanej pracy (i się nie oparzyć). Należy pamiętać że tak spory kawałek miedzi nie stygnie wcale tak szybko jak się wydaje.
  13. Przy pomocy najlepiej szczotki drucianej czyścimy blok wodny usuwając z jego powierzchni resztki kalafonii dzięki czemu będziemy mieli pewność że szczelność bloku zapewnia tylko cyna.
  14. Sprawdzamy szczelność bloku np. przy pomocy kawałka rurki i pojemnika z wodą (stary sposób wulkanizatorów).

Przykładowe szablony

(wymiary orientacyjne, trzeba dopasować do swojego procesora)

Podstawa

Warstwa środkowa

Warstwa górna

Całość

Zasady bezpieczeństwa

Wykonując opisane tu prace kieruj się zawsze zdrowym rozsądkiem i prawdziwą oceną swoich umiejętności manualnych. Pamiętaj że jeśli zdecydujesz się wykorzystać przedstawione tu porady robisz to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.



Dodaj komentarz:
Tak
Nie

Autor:q54ohgb7bE
Data: 2016-06-21 23:59
Treść:A rolling stone is worth two in the bush, thanks to this arelcit.

Autor:gTndq1aYw3
Data: 2016-06-21 17:35
Treść:Your article was exlncleet and erudite. http://azdfoyv.com [url=http://afjdugf.com]afjdugf[/url] [link=http://cwlyzr.com]cwlyzr[/link]

Autor:g17qpTUBWn
Data: 2016-06-20 12:09
Treść:Good job manikg it appear easy.

Autor:mitu
Data: 2014-10-04 23:59
Treść:***PODZIĘKOWAĆ WŁAŚCICIELOWI STRONY ZA WSPANIAŁY POMYSŁ OGRANICZANIA DŁUGOŚCI TEKSTU KOMENTARZA***

Autor:mitu
Data: 2014-10-04 23:57
Treść:Dokładnie całość umyć, wysuszyć, posmarować topnikiem i lutować. Trzeba zwrócić uwagę, by nie przesadzić z grzaniem, bo cała reszta zawiera już połączenia cynowane. Na końcu można jeszcze popieścić pilnikiem do metalu i palnikiem długopisowym. Górę pomalowałem czarnym matem, a dół wypolerowałem pastą polerską.

Autor:mitu
Data: 2014-10-04 23:57
Treść:Ja później już [:)], korzystałem z palnika z butlą 190 g. Lutowanie składa się z dwóch części. Najpierw lutowałem podstawę + profil boczny [ta rurka fi8 ukwadratowiona młotkiem] + kilka blaszek ustawionych pod kątem ok 45st w stosunku do boków bloku, by zwiększyć skuteczną powierzchnię wymiany ciepła. Przy okazji ów blaszki usztywniają całą konstrukcję. Druga faza to dolutowanie drugiej blachy. Dokładnie całość umyć, wysuszyć, posmarować topnikiem

Autor:mitu
Data: 2014-10-04 23:56
Treść:No i większość za darmo, bo rury, pompa, cyna i czyściki zostały po wymianie instalacji CWU w domu. Pierwszy blok powstał z rury fi 28. Zrobiłem go z ciekawości czy w ogóle dam radę. Skończyłem go po 3h. Wykorzystałem go do testów na szczelność mojego lutowania:) Testowałem go na wodzie z wodociągu - 4bary. Jeszcze jedna ważna rzecz - nie polecam palników długopisowych, bo płomień kiepściutki. Radzę pożyczyć coś większego. Ja później już [:)], korzyst

Autor:mitu
Data: 2014-10-04 23:55
Treść:Trzeba uważać na łączenie końców tejże rurki, żeby podczas cynowania dokładnie zalać miejsce łączenia cyną. Tak właśnie zrobiłem mój drugi już blok. Wymiarami ledwo wchodzi w podstawkę socketu AM3. I nie piszcie, że markowe lepsze, bo to bzdura! Mój blok ma ~30cm objętości. Na we/wy trzpień z rurki fi 15. Do tego Buderus 25W i chłodnica z nagrzewnicy od Golfa IV. Sama pompa ma taki wygar, że podnosi słup wody na 14m i co najwarzniejsze - jest cicha:). To

Autor:mitu
Data: 2014-10-04 23:53
Treść:Blachę można "odzyskać" z rury miedzianej. Dla fi >=40mm grubość ścianki ~2mm. Wystarczy wyprostować młotkiem i poszlifować na mokro i efekt jest zadowalający [pukanie i szlifowanie na twardym i równym podłożu]. Pomiędzy dwie blaszki jako bok bloku można włożyć wyprofilowaną rurkę fi 6-8. Ja "zdeformawałem" rurkę 8mm młotkiem tak, by zamieniła się w profil o przekroju zbliżonym do prostokątnego. Trzeba uważać na łączenie końców tejże rurki, żeby podcz

Autor:Extern
Data: 2013-08-14 10:41
Treść:Nie mogę sobie jakoś wyobrazić użycia zwykłej lutownicy elektrycznej (takiej z grotem). Może gdyby rozgrzewać miedz przez kroplę cyny ale i tak prawdopodobnie małym kolbom zabraknie mocy. Lepiej chyba za 10 PLN kupić najtańszy palnik ołówkowy.

Autor:Woody
Data: 2013-07-31 10:44
Treść:Czy zamiast palnika można użyć lutownicy ?

Autor:Piotr Stal
Data: 2013-07-04 12:59
Treść:No świetne co by to nie było to dobre rozwija umysł a nie plucie palenie itd.

Autor:leon
Data: 2013-05-03 19:00
Treść:ja uważam że w dzisiejszych czasach robienie bloku wodnego to idiotyzm ,chyba ze ktoś niema co z czasem robić ,za 20-40zł można kupić na allegro super blok prison wykonany na maszynie cnc ,o dużo większej wydajności i o niebo lepszym wyglądzie

Autor:skrzypek28
Data: 2013-01-26 22:20
Treść:Obrobka metali to moj zawod. Napewno zrobie takie cos lecz nie jestem przekonany co do kanalkow w srodkowm bloku, bez kanalkow bedzie wieksza przepustowosc wody i jeszcze lepsze chlodzenie. PS. do uzyskania niskiej temperatury przy podkrecaniu polecam szlifowac procesor wrac z blokiem (na yt wiecej informacji) Pozdrawiam.

Autor:niwiem
Data: 2011-12-17 20:36
Treść:a to nie przewodzi wam pradu

Autor:Pl.ask
Data: 2011-08-04 12:44
Treść:Arkusze blachy 3mm kupisz po 50zł za kg na www.elementykute.pl w Sosnowcu używają tego do ozdób na bramy więc jak pogadasz to Ci odkroją potrzebną ilość

Autor:wiedzmak
Data: 2011-07-07 8:44
Treść:fajne tez cos takiego zrobie tylko pytanie gdzie w Tarnowie mozna kupic taka miedz bo na allegro blacha 3mm 10cm x 20cm kosztuje 48zl bez dostawy

Autor:arek25087
Data: 2011-01-23 16:02
Treść:witam świetne wykonanie :D zamieżam zrobić coś podobnego tylko większego do xboksa:D

Autor:allegroo
Data: 2010-02-08 21:55
Treść:ja też zamieżm taki zrobić

Autor:pawlo
Data: 2010-02-07 22:16
Treść:super:D:D:D:D

Autor:Extern
Data:2009-07-17 12:47
Treść:Blachę miedzianą i rurki kupiłem w Warszawie na ulicy Miedzianej

Autor:patryk
Data: 2009-05-10 15:11
Treść:Witam, jestem modelarzem Rc Truck, gdzie można kupic blaszki, rurki i profilki miedizane w jakich sklepach ? wogóle w polsce jest coś takiego do kupienia . Dziękuje za odp.

Autor:allegroo
Data: 2009-04-10 13:13
Treść:fajnie to wymysliłeś mój dziadek zrobilmi taki sam bloczek

Autor:Pawel
Data: 2008-03-28 16:52
Treść:a gdzie mozna dostac takie kawalki miedzi? bo ja juz szukalem po chyrtowniach i nigdzie nie ma na wymiar

Autor:Zbynio
Data: 2008-03-06 10:13
Treść:No całkiem fajny opis, można się pokusić o zrobienie. Gratuluję pomysłu, ciekawy jestem jakie byłyby możliwości tego cacka.Ale moge sie założyć ze bedzie lepsze niz cpc. Pozdrawiam

Autor:mysior83@o
Data: 2008-01-31 16:19
Treść:Witam.Mam pare podpowiedzi co do układu chłodzenia.Ja zrobilem blok w prostszy i pewniejszy jesli chodzi o sprawę przeciekania blok.Cłodnice to mozna kupic na autozłomie za 20 zl i ma o wiele wieksza powierzchnie oddawania ciepła.Cenowo tez wychodzi taniej bo miedz w dzisiejszych czasach jest kosmic

Autor:pumba-91@o
Data: 2007-07-01 21:44
Treść:bardzo dobry, szczegółowy opis zrobienia bloku wodnego. gratuluję. kto wie - może sobie taki zrobię... ^^ pozdrawiam autora poradnika

Autor:Extern
Data:2005-06-21 22:23
Treść:Test jak to wygląda

Copyright Extern