Wykonanie prostej chłodnicy z rurki miedzianej.
- Trzeba kupić/mieć/zdobyć około 5 metrów rurki miedzianej o średnicy zewnętrznej np. 8mm i wewnętrznej 6mm.
- Trzeba przygotować sobie jakiś okrągły klocek najlepiej drewniany o średnicy 3-4 cm na którym będziemy gięli rurkę.
- Może być potrzebny dosyć spory kawałek podłogi, aby móc swobodnie operować długimi odcinkami rurki bez zahaczania o meble itp. przeszkody.
- Wyznaczamy środek rurki.
- Gniemy ostrożnie rurkę w miejscu zaznaczenia (po środku odcinka 5 metrowego) tak aby uzyskać wielką literę U. Trzeba bardzo uważać aby rurka nie uległa załamaniu w miejscu gięcia, bo może to oznaczać fiasko całej operacji.
- Wyznaczamy szerokość wewnętrzną naszej chłodnicy np. na 30 centymetrów i zaczynamy na klocku drewnianym giąć pierwsze węższe załamanie. Podczas tego znowu jakby dochodzimy do litery U.
- Teraz zaczynamy giąć szersze załamanie podążając jakby za tym pierwszym. trzeba oczywiście zostawić odpowiedni odstęp w kolanku tak aby chłodnica była proporcjonalna.
- Wyginamy rurkę w kolejne kolanka tak długo aż skończy się nam rurka co powinno stać się po wykonaniu około 6 zakrętów. O ile wykonywaliśmy zakręty odpowiednio, końce rurki powinny mieć podobną długość. Jeśli tak nie jest aby zachować estetykę naszej chłodnicy można jeden z nich (lub oba) przyciąć tak aby mieć ładne przyłącze dla przewodów.
- Końcówki rurki niestety są mało stabilne i warto je wzmocnić tak aby chłodnica była sztywna. Można to zrobić przy pomocy kawałka rurki, który odpowiednio przycięty i oszlifowany w półokrąg na obu jego końcach, wlutowujemy pomiędzy końcówki naszej chłodnicy zostawiając przynajmniej ze 3 centymetry jako króćce przyłączeniowe do reszty układu chłodzenia. Lutowanie trzeba wykonywać punktowo starając się kierować palnik tylko na połączenie aby rozgrzać miejsce styku rurek na tyle szybko zanim reszta chłodnicy rozproszy ciepło z palnika utrudniając nam lutowanie.
Zasady bezpieczeństwa
- Wykonując prace związane z cięciem i wierceniem elementów metalowych, zadbaj o to aby element poddawany obróbce był solidnie przytwierdzony i aby żadna część twojego ciała nie znalazła się na ewentualnej i nieplanowanej drodze narzędzia.
- Lutuj zawsze w miejscu przewiewnym, pamiętaj że opary cyny są trujące.
- Płomień palnika ma temperaturę ponad 1000 stopni nie zbliżaj go do żadnych materiałów łatwopalnych.
Wykonując opisane tu prace kieruj się zawsze zdrowym rozsądkiem i prawdziwą oceną swoich umiejętności manualnych. Pamiętaj że jeśli zdecydujesz się wykorzystać przedstawione tu porady robisz to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.