Strona główna--Wodne chłodzenie--Rezerwuar

Niestety rzeczywistość była brutalna i okazało się że wydawający się szczelnym układ obiegu wody traci wodę zamieniając ją jakimś magicznym sposobem w powietrze. To powietrze niestety zaczęło gromadzić się w dziwnych miejscach układu chłodzenia najpierw jako spore bąbelki a potem właściwie zaczynało wypełniać większą część przewodu grożąc odcięciem przepływu wody w układzie. Wnioski ? Bez odpowietrzania ani rusz. Rozwiązaniem jest rezerwuar i to taki aby nie powodował zbyt wielkiego zmniejszenia prędkości wody w układzie

Potrzebne materiały to:

Potrzebne narzędzia to:

Etapy konstruowana rezerwuaru:

 1. Budowa kolanek:
  1. Przycinamy z rurki miedzianej pierwszy najdłuższy kawałek kolanka (ten na króciec)
  2. Odmierzamy na rurce kąt 45 stopni i wkręcamy ją delikatnie w imadło (aby zapobiec zmiażdżeniu rurki warto w jej środek włożyć np. wiertło o właściwej średnicy) tak aby część do spiłowania wystawała ponad imadło. spiłowujemy tę wystającą część aż pilnik dojdzie do szczęk imadła.
  3. Przycinamy z rurki kolejny odcinek (ten pionowy) i opisaną wyżej metodą szlifujemy oba jego końce na przeciwstawne sobie kąty.
  4. Przycinamy ostatni odcinek (ten wylotowy/wlotowy) i szlifujemy jego koniec tak aby uzyskać również kąt 45 stopni.
  5. Na płytce ceramicznej układamy wszystkie elementy tak aby do siebie pasowały tworząc jakby prostą literę Z.
  6. Za pomocą palniczka rozgrzewamy rurki do temperatury topnienia cyny (trzeba uważać aby nie przegrzać bo cyna nie będzie zwilżać miedzi) i przytykając drucik cynowy lutujemy miejsce styku rurek tak ab uzyskać szczelne połączenie.
  7. Po ostygnięciu cyny czyścimy kolanko szczotką drucianą
  8. Taką samą metodą wykonujemy drugie kolanko o podobnych rozmiarach (przecież nie będziemy z tego strzelać milimetr w tą czy w tamtą nie zrobi aż takiej różnicy).
  9. Opisaną wyżej metodę wykonania kolanka może udało by się zastąpić wyginając rurkę jednak kąty jakie trzeba by uzyskać są trudne do osiągnięcia (pamiętajmy że całość musi zmieścić się w szczycie butelki po PoverRide). Mi pomimo wypełnienia rurki piaskiem i rozgrzania jej palnikiem nie udało się uniknąć załamania rurki.
 2. Gdy już wykonamy oba kolanka możemy przystąpić do wykonania osłony górnej rezerwuaru. W tym celu odmierzamy (i zaznaczamy np. flamastrem) na butelce miejsca w których wypalimy dziurki na nasze kolanka (króćce). Punkty należy zaznaczyć naprzeciwko siebie najlepiej w taki sposób aby po wypaleniu otworów w butelce brzegi otworów były odsunięte od pierwszego załamania w butelce na około 0.5 cm
 3. Wkręcamy w imadło jakiś pręcik o średnicy mniejszej niż średnica króćców, rozgrzewamy go palnikiem i w zaznaczonych wcześniej punktach wypalamy w butelce otworki o średnicy wystarczającej aby króćce kolanek weszły dosyć ciasno w otworki.
 4. Przy pomocy ostrego noża odcinamy resztę butelki (oczywiście poniżej wypalonych otworków). Odcinanie butelki trzeba przeprowadzić dopiero po wypaleniu dziurek w butelce ponieważ w przeciwnym wypadku podczas wypalania brzegi uciętej butelki ulegną zwichrowaniu od gorąca.
 5. Uszczelnienie wykonane silikonem:
  1. odwróconą do góry dnem butelkę wypełniamy np. piaskiem,
  2. Wkładamy króćce w otwory i dopełniamy jeszcze trochę piaskiem tak aby wyloty kolanek były zakryte piaskiem.
  3. resztę butelki aż do granicy ucięcia wypełniamy silikonem.
  4. Po wyschnięciu silikonu wysypujemy piasek przez szyjkę i mamy już gotowe uszczelnienie podstawy.
 6. Uszczelnienie wykonane żywicą epoksydową:
  1. Najpierw musimy wykonać formę. Ja ją zrobiłem z kartonu który uszczelniłem taśmą klejącą. Forma może być o podstawie kwadratu o wymiarach takich aby wstawiona do niego butelka miała około 0,5 cm luzu pomiędzy ścianką butelki a ścianką formy. Boki formy powinny być trochę wyższe ponad otwory butelki (gdy butelkę wstawimy do formy.
  2. W butelce na samym dole (poniżej otworów na króćce) wypalamy jeszcze kilka otworków aby żywica mogła się swobodnie przelać pomiędzy wnętrzem a zewnętrzną warstwą butelki gdy będziemy zalewać formę żywicą.
  3. Wkładamy butelkę do formy i odznaczamy na formie gdzie wypadają otwory na króćce.
  4. Np. końcówką noża wykonujemy otwory w formie w taki sposób ab króćce przeszły przez nie z pewnym oporem.
  5. Wkładamy butelkę z lekko włożonymi króćcami do formy i przepychamy króćce (operując palcami przez szyjkę butelki) przez otwory w butelce i w formie. Całość powinna być szczelna jeśli nie to trzeba uszczelnić np. silikonem. Króćce powinny być tak ustawione aby ich wyloty były naprzeciw siebie.
  6. Kładziemy formę na równej powierzchni (warto to zrobić w miejscu przewiewnym i pod spód podłożyć np. folię). Rozrabiamy żywicę z utwardzaczem i zalewamy farmę z tkwiącą w niej butelką. Trzeba uważać aby nie przelać żywicy i aby żywica nie zatkała wylotów kolanek.
  7. Musimy odczekać około doby zanim żywica zwiąże, w tym czasie starajmy się nie poruszać całością aby nie rozlać żywicy.
  8. Po wyschnięciu żywicy trzeba obrać właśnie wykonany rezerwuar z papierowej formy bo już nie będzie potrzebna i będzie tylko niepotrzebnie chłonęła wodę.

Zasady bezpieczeństwa

Wykonując opisane tu prace kieruj się zawsze zdrowym rozsądkiem i prawdziwą oceną swoich umiejętności manualnych. Pamiętaj że jeśli zdecydujesz się wykorzystać przedstawione tu porady robisz to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.Dodaj komentarz:
Tak
Nie

Autor:fyYH5b5WVi
Data: 2016-06-23 3:53
Treść:Normally I'm against killing but this article sleathgured my ignorance. http://jflwig.com [url=http://duvqvixx.com]duvqvixx[/url] [link=http://flbejblghzd.com]flbejblghzd[/link]

Autor:mNkIXAa4TC
Data: 2016-06-21 23:59
Treść:More posts of this qulaity. Not the usual c***, please

Autor:3IoLoljN12
Data: 2016-06-21 17:35
Treść:I told my grdtnmoaher how you helped. She said, "bake them a cake!" http://gjpeywo.com [url=http://ymjrsvxwmwf.com]ymjrsvxwmwf[/url] [link=http://gwcdob.com]gwcdob[/link]

Autor:YogS6ySt
Data: 2016-06-20 21:11
Treść:You've got it in one. Conldu't have put it better.

Autor:VXeryHkvwZ
Data: 2016-06-20 12:15
Treść:Pin my tail and call me a doekny, that really helped.

Autor:ZGkh4uRl
Data: 2014-06-28 16:40
Treść:O rany, nie wiedziałam że ten kolor tak się nazwya a jest cudowny:)Czyli mam spodnie w kolorze baby blue a ja to zawsze nazwyałam jasnym turkusem.Bluzka śliczna, ten kolor jest w ogf3le bardzo twarzowy, uważam ze do każdego koloru włosf3w , chyba zajrzę do mojej nowej Zary w takim razie:)(tylko ja rąk nie podniosę bo dopiero by się działo:)) Pięknie pastelowo na zdjęciach, bardzo letnio.

Autor:allegroo
Data: 2009-04-10 13:01
Treść:zrób se z przekażnika pokrywa jest bardzo szczelna

Autor:gab
Data: 2008-05-10 22:50
Treść:Każdy orze jak może. Norman czekam na twój z plexi.

Autor:Nomad
Data:2008-04-17 14:10
Treść:Odstraszające, zwłaszcza ostatnie foto, już lepiej posklejać samemu z plexi, ten sam "poziom trudności" a efekt o niebo lepszy.

Copyright Extern