Strona główna--Wodne chłodzenie--Włącznik synchroniczny

Aby nie pamiętać ciągle o konieczności włączania i wyłączania pompki wodnej układu chłodzenia warto wykonać włącznik synchroniczny który zawsze włączy pompkę wtedy kiedy komputer jest włączony. Niestety nie jest możliwe podłączenie zwykłej pompki akwarystycznej na wyjście zasilacza komputerowego ponieważ pompki takie wymagają zwykle zmiennego napięcia 220 wolt. Dlatego napięcie z zasilacza wykorzystamy tylko jako źródło sygnału o włączeniu komputera natomiast zasilanie pompy wodnej uzyskamy z sieci energetycznej 220 wolt. Elementem włączającym napięcie 220 wolt będzie przekaźnik którego uzwojenie będzie zasilane napięciem z zasilacza komputerowego. Oczywiście jest zachowana pełna izolacja galwaniczna pomiędzy tymi dwoma napięciami. Napięcie 220 wolt jedynie przechodzi przez styki złączające przekaźnika i jest podawane na gniazdka rozgałęziacza, w które z kolei będzie wpięta wtyczka od pompki wodnej. Przekaźnik użyty we włączniku synchronicznym musi być odpowiedni do przełączania napięcia 220 wolt na swoich zestykach. Natomiast uzwojenie tego przekaźnika musi być dobrane na 12 wolt. Warto do przekaźnika dolutować dwie półprzewodnikowe diody z których jedna spolaryzowana zaporowo (wlutowana równolegle z uzwojeniem przekaźnika) zabezpiecza przekaźnik przed przepięciami a druga spolaryzowana przewodząco (wlutowana szeregowo z uzwojeniem przekaźnika) zabezpiecza przed odwrotnym podłączeniem przewodów do zasilacza komputerowego (proszę pamiętać aby diody były odpowiednio spolaryzowane).

Potrzebne materiały to:

Potrzebne narzędzia to:

Etapy budowy włącznika synchronicznego:

  1. Przycinamy trójżyłowy kabel na potrzebną nam długość.
  2. Przycinamy kabelek łączący zasilacz z włącznikiem na potrzebną nam długość.
  3. Zdejmujemy izolację z końcówek obu kabli i pobielamy odsłonięte końcówki niewielką ilością cyny.
  4. Rozkręcamy rozgałęziacz sieciowy i przygotowujemy w nim miejsce w które zmieści się przekaźnik i kabelki. Trzeba uwzględnić takie prowadzenie kabli wewnątrz aby obudowa dała się później skręcić i aby plączące się kable nie dostały się tam gdzie nie powinny, najlepiej po prostu trzymać je z dala od odsłoniętych i będących pod napięciem elementów.
  5. Przewód (z kabla trójżyłowego) uziemienia (z paskiem) przykręcamy do blaszki z bolcami (w rozgałęziaczu).
  6. Przykręcamy jeden z przewodów napięciowych trójżyłowego kabla do jednej z dwóch blaszek stykowych (tej na napięcie 220V).
  7. Drugi z przewodów kabla trójżyłowego lutujemy do końcówki przełącznika złączającego w przekaźniku.
  8. Do drugiej końcówki przełącznika złączającego w przekaźniku lutujemy kawałek przewodu który przykręcamy do drugiej blaszki stykowej (tej na napięcie 220V).
  9. Przy pomocy kawałków przewodów lutujemy resztę układ (diody) pamiętając że musi być zachowana pełna galwaniczna izolacja pomiędzy częścią układu będącą pod napięciem 12 wolt a częścią będącą pod napięciem 220 wolt (Proszę pamiętać aby odpowiednio spolaryzowac obie diody, katoda diody jest tam gdzie jest pasek na obudowie diody).
  10. Izolujemy kawałkami taśmy izolacyjnej odsłonięte fragmenty przewodów podłączonych do przekaźnika (włącznie z diodami).
  11. Wyprowadzamy na zewnątrz dłuższy odcinek kabla który będzie podłączony do napięcia 12 wolt (z zasilacza komputerowego).
  12. upychamy całość w obudowie.
  13. Najlepiej omomierzem sprawdzamy czy układ jest właściwie połączony i czy nie ma przebić pomiędzy oboma układami.
  14. Skręcamy obudowę.
  15. Przykręcamy sieciową wtyczkę do kabla trójżyłowego.
  16. Podłączamy wtyczkę zasilacza komputerowego do kabelka na 12 V.
  17. Jeszcze raz omomierzem sprawdzamy czy nie ma przebić.
  18. Podłączamy włącznik synchroniczny do wtyczki w zasilaczu.
  19. Włączając komputer powinniśmy usłyszeć brzęknięcie zestyków przekaźnika a na włączniku synchronicznym powinniśmy mieć normalne sieciowe napięcie 220 wolt.
  20. Wyłączamy komputer (przekaźnik znowu powinien brzęknąć) i sprawdzamy czy włącznik synchroniczny wyłączył napięcie 220V.

Zasady bezpieczeństwa

Wykonując opisane tu prace kieruj się zawsze zdrowym rozsądkiem i prawdziwą oceną swoich umiejętności manualnych. Pamiętaj że jeśli zdecydujesz się wykorzystać przedstawione tu porady robisz to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.



Dodaj komentarz:
Tak
Nie

Autor:jW7BPUNYTW
Data: 2016-06-21 23:58
Treść:Good to find an expert who knows what he's taknlig about!

Autor:II4B7OVluz
Data: 2016-06-20 21:11
Treść:BS low - ranoitality high! Really good answer!

Autor:XGw1xgpuMM
Data: 2016-06-20 11:48
Treść:You mean I don't have to pay for expert advice like this anoyrme?!

Autor:4TWCWsZmUV
Data: 2014-06-28 9:10
Treść:Antena Thompson nie jest zbyt dobrą anteną. Za cenę 130 zł można znaleźć o wiele lepsze aentny A jeśli autor poleca antenę pokojową to nie bardzo rozumie czemu nie poleca siatkowej. Mieszkam poza miastem i z takiej pokojowej antenki to bym jedynie mf3gł śnieg oglądać. Polecam aentny kierunkowe zewnętrzne dzięki ktf3rym na bank nie będziemy mieć problemu w żadnym miejscu w kraju. A autorowi polecam na drugi raz o zapoznanie się bliżej z czymś co opisuje, bo na pytanie Jaka

Autor:Rybkus
Data: 2009-12-24 20:00
Treść:Ciekawe jak jest zbijane? Pompki akwariowe są na 230 V i nic nie jest w nich zbijane poprostu takie mają uzwojenie i koniec

Autor:Extern
Data: 2009-04-16 9:20
Treść:Z trzech małych pompek wody jakie mam, wszystkie się podłącza pod ~230, ale fakt nie rozbierałem ich, może jest inaczej niż mi się wydawało.

Autor:KSW2
Data: 2009-02-22 8:55
Treść:z 12V na gnieździe tym jest 92W a pompki pracują na 80-warto zwrócićna to uwagę). Oczywiście do tego potrzebujemyodpowiednio mocniejszy zasilacz. Pozdrawiam

Autor:KSW
Data:2009-02-22 8:53
Treść:Pierwsze słyszę, żeby większość pompek pracowało tylko na 220V, większość tylema na wejściu, ale napięcie jest zbijane tak czy inaczej do 12V-zwłaszcza dziś (chyba, że ten artykuł jest stary). Tak czy inaczej pomkę spokojnie można sprzężyćnp z gniazdem ATX 4-PIN (najlepiej na takowym, ponieważ opróc

Copyright Extern