Sposób przerobienia klasycznej toalety typu 'Sławojka' na ekologiczną toaletę separującą, kompostującą, czyli rozwiązanie problemu pozbywania się ludzkich odchodów na działce bez kanalizacji.
Strona główna--inne--toaleta_separujaca

Opis w jaki sposób wykonałem toaletę saparującą (kompostującą, suchą) na działce bez podłączonej kanalizacji

Niedawno stałem się współwłaścicielem małej działeczki położonej w małym mieście, odległość tej działki od domu sprawia że nie mogę tam bywać zbyt często, raczej weekendy i to tylko wiosna, lato, jesień (dom pozbawiony ogrzewania). Jednak ponieważ zarówno ja jak i moja rodzina jesteśmy tylko ludzmi więc nasze zwieracze mają ograniczone możliwości wstrzymywania niepowstrzymanego. Zapadła więc decyzja trzeba zrobić na działeczce kibelek na małą i dużą potrzebę, oto on.

Kibelek

Ponnieważ zakupiona na nasze potrzeby "Sławojka" nie posiadała komory na fekalia zakupiłem w markecie budowlanym 80 litrową plastikową beczkę na wiadomą zawartość.

beczka jako komora na extrementy

Kiszki i nerki pracowały i ta mała beczułka szybko się zapełniła nieciekawą i w dodatku bardzo śmierdzącą mieszaniną siku i kupki

Na tym etapie użytkowania takiej Sławojki poczyniłem jednak interesującą obserwację, mianowicie zauważyłem że jeśli się nie sika przez kilka dni do beczki całość zaczyna znacznie mniej śmierdzieć niż taka radosna mieszanina siku + kupa. (obserwacja ta będzie impulsem do wykonania tego projektu)

Jednak wtedy jeszcze nie widziałem ani problemu ani rozwiązania, jednak problem szybko wypełniał beczkę, postanowiłem problem rozwiązać klasycznie, czyli po prostu zamówić wóz asenizacyjny (po naszemu gównowóz).

Ze zdziwieniem stwierdziłem że nie jest to takie proste, kolejne firmy wykręcały się twierdząc bądź że nie przyjmują nieznanej zawartośći w której używano nieznanej im chemi lub że nie przyjeżdzają do ilości mniejszej niż 5m3 (pewno by przyjechali ale trzeba by zapłacić jak za te 5m3)

W końcu pomyślałem sobie a co tam beczka mała, ma szczelną pokrywkę wsadzę do samochodu i sam zawiozę do najbliższej zlewni ścieków, a tu niespodzianka okazało się że zlewnie przyjmują takie ścieki tylko od dostawców z którymi mają podpisane umowy na odbiór określonych ilości "surowca", no normalnie zamknięte koło. Okazuje się że ciężko się pozbyć zawartości "Sławojki" w jakiś sensowny organizacyjnie i ekonomicznie sposób i nie chodzi tu oczywiście o jednorazowe pozbycie się tego towaru, bo jednorazowo to i można przepłacić aby beczka przyjechała ale przecież chodzi o rozwiązanie systemowe, czyli aby było wygodnie, tanio, ekologicznie i legalnie.

Zaczołem grzebać po necie, w trakcie tej "gównianej" lektury natrafiłem na koncepcję tzw. toalety kompostującej (composting toilet) lub toalety separującej (separating toilet) lub tzw. suchej toalety (dry toilet), to rozwiązanie trojga imion ma wspólny mianownik który w skrócie oznacza Rozdzielić siku i kupę już u źródła ta interesująca idea ma podobno oznaczać znacznie mniej uciążliwe zapachy (co sam już wcześniej stwierdziłem), oraz co ciekawe umożliwia powrót substanci odżywczych do ekosystemu zamiast przez oczyszczalnie ścieków i spalarnie wyemitowanie ich do atmosfery co powoduje ich bezpowrotną stratę dla ekosystemu, (a potem trzeba sypać te nawozy sztuczne i sypać aby coś urosło).

Raczej słaby (to i tak mocno nieadekwatne słowo) ze mnie ogrodnik, ale na forach dyskusyjnych wiele osób bardzo pozytywnie wypowiadało się o niezłych właściwościach nawozowych ludzkiego moczu rozmieszanego w stosunku 1:4 z wodą (który jest podobno u osoby zdrowej biologicznie sterylny) oraz o pozytywnych właściwościach nawozowych przekompostowanego (co najmniej rok) ludzkigo nawozu. Wiele osób też podnosiło (i jest na to sporo opracowań naukowych) istotną zaletę suchej toalety polegającą na tym że jest sucha i do jej użytkowania w ogóle nie zużywa się wody co w obliczu coraz bardziej kurczących się jej zasobów na świecie nie jest bez znaczenia.

Szczególnie podobno takie toalety zaczynają zdobywać rynek Szwedzki gdzie ekologiczni Skandynawowie stosuja je nawet w domach wielorodzinnych (ich bardzo zaawansowane odmiany), ale podobno i dużo prostrze tego typu toalety są chętnie stosowane na obszarach ubogich w wodę np. Australia (niedługo i w Polsce możemy zacząć mieć ten problem bo wody u nas jest mało a można nawet powiedzić jest mało a będzie coraz mniej).

Sedes w mojej toalecie separującej

Postanowiłem zaryzykować i przerobić moją "Sławojkę" tak aby rozdzielenie siku i kupy następowało od razu i aby nie było mieszania tych dwóch substanci. Co prawda nie mam jeszcze skrystalizowanej koncepcji co robić potem z tymi produktami (główny problem będzie z kupą bo sikami można podlewać trawnik), ale po doświadczeniach z ich mieszaniną jestem pewny że będzie to na pewno prostrze w realizacji.

Niestety okazuje się że w Polsce nie można w prosty sposób kupić gotowej muszli sedesowej zawierającej dwie oddzielne komory do rozdzielania extrementów, trzeba niestety zakombinoweć coś samemu, ja wykorzystałem w tym celu to co już miałem, czyli posiadaną przezemnie już beczkę która od tej chwili miała być już tylko beczką na kupe, oraz spory lejek samochodowy do awaryjnego nalewania benzyny do baku, który od tej chwili miał się stać chwytakiem sików.

Umocowanie lejka na siki pod otworem sedesu.

Główny problem stanowi po prostu jak ten lejek na siki umieścić w komorze Sławojki tak aby był stabilny i aby był we właściwym położeniu względem beczki (musi być to jednak spasowane z dokładnością wynikającą z odległości ujścia cewki moczowej i odbytu u statystycznego człowieka)

Ja wykonałem w tym celu po prostu z desek specjalną półeczkę z podpórkami, w krórej wyrzynarką wyciołem okrągły otwór o średnicy wystarczającej aby lejek spoczywał tam stabilnie i na odpowiedniej i odległości i wysokości. Oczywiście wymiary zarówno półki jak i odległości i średnicy otworu silnie zależą od miejsca umocowania i naszych potrzeb, po prostu zanim można zabrać się z cięcie i wyrzynanie trzeba wszystko dokładnie przemyśleć i podopasowywać. Potem ołówkiem na ścianie komory w środku Sławojki zaznaczyłem dokładnie kontury półki i przy pomocy wiertarki cienkim wiertłem wywierciłem w ścianie komory otwory na drewno wkręty. Potem już tylko zostaje przykręcić zmajstrowaną wcześniej półeczkę do wewnętrznej ściany komory ale oczywiście wygodniej jest to zrobić ze środka kibelka gdy ktoś od środka komory trzyma nam skręconą wcześniej półkę.

Półka na lejek

Oczywiście sposób montażu tego lejka jest dowolny i zależy tylko od wyobraźni, jedyne co się na prawdę liczy to to aby, lejek był stabilny aby był we właściwej pozycji i jeszcze ewentualnie aby dawał się wyjmować w celu umycia.

Dołączenie pojemnika na siki do lejka

Oczywiście zbierające się w lejku siki muszą być odprowadzone do jakiegoś pojemnika. Ja w tym celu użyłem pojemnika po płynie do spryskiwaczy w którego nakrętce wywierciłem dziurkę. W powstały otwór szczelnie wepchnołem elastyczny wąż gumowy którego drugi koniec wcisnołem na najwęższy koniec lejka (w moim przypadku akurat wszystkie części które miałem szczęśliwie do siebie pasowały).

Okazało się że aby zapewniona była właściwa różnica poziomów pomiędzy końcem lejka a szczytem pojemnika na siki, pojemnik musi stać w dołku, więc po prostu wykopałem za kibelkiem otwór o wielkości posiadanego pojemnika tak aby korek znajdował się na poziomie ziemi. Nie przysypywałem jednak pojemnika tylko zachowałem możliwość jego wyjmowania co będzie wygodnie przy konieczności jego opróżniania (co będzie konieczne raz na parę dni 2 lub co 3 w zależności od ilości osób kożystających z toalety i od ilości wypijanego na działce piwa).

Beczka na kupę wsunięta trochę płycej niż była.

Beczka na kupę powinna być wsunięta trochę płycej niż była poprzednio ponieważ teraz część jej pracy przejmie lejek a przez jej wysunięcie zmniejszamy ryzyko że część niesfornej cieczy ustrojowej dostanie się do pojemnika na kupkę która przecież powinna być sucha.

Ustawienie lejka i beczki

Jak mniemam koncepcja ustawienia względem siebie lejka i beczki powinna być dosyć zrozumiała dla wiekszości ludzi i powinna wynikać bezpośrednio z fizjonomi i grawitacji którą to zależność każdy codzienine u siebie ma okazję zaobserwować, więc myślę że nie ma co się tu chyba za bardzo co rozwodzić nad tym tematem.

Odpowietrzanie pojemnika na siki

Przy pierwszych nieśmiałych próbach testowych szybko wynikł mały problem, okazało się że ciecz nie chce wystarczająco żwawo spływać z lejka do pojemnika. Na szczescie szybko domyśliłem się że winny tu jest brak właściwego odpowietrzania pojemnika na siki (tyle lat picia piwa z puszki w końcu się na coś przydało) sprawę doskonale rozwiązało wywiercenie w zakrętce pojemnika dodatkowego otworku do odpowietrzania, po prostu powietrze zastępowane przez siki musi mieć którędy się wydostać.

klapa w Sławojce opuszczona

W moim modelu Sławojki z tyłu beczkę można zamknąć elegancką klapą (aby widokiem beczki na kupkę nie razić estetów.

klapa w Sławojce podniesiona w celu ochrony przed deszczem.

Jednak pierwszy rzęsisty deszcz wygenerował problem zbierającej się wody w dołku na pojemnk na siki, może i nie jest to wielki problem (zależy od ilości wody i pływalności pojemnika), ale ja rozwiązałem go w ten sposób że podniosłem trochę klapę robiąc z niej rodzaj daszka przed deszczem, ewentualnie zawsze można pomyślec nad innym sposobem zabezpieczenia przed deszczem dołka na pojemnik. Być może idealnym rozwiązaniem było by umieścić ten pojemnik gdzieś w obrębie samej sławojki ale ponieważ do tego pojemnika trzeba mieć dosyć dobry dostęp (konieczność opróżniania co parę dni) więc trzeba to przemyśleć aby sobie nie narobić niepotrzebnego problemu z obsługą systemu.

Użytkowanie toalety nie jest specjalnie skomplikowane, nalezy jednak pamiętać aby załatwiać się dosyć świadomie i nie robić dziwnych wygibasów na desce, raczej pożądana jest pozycja siedząca z lekkim przechyleniem do przodu (co jest dosyć naturalną pozycją podczas załatwiania tej potrzeby życiowej), niestety panowie powinni również siadać na sikanie ponieważ pozycja stojąca będzie na pewno generować zarówno duże rozbryzgi jak i pomyłki z celowaniem. W razie problemów można wypróbować różne ustawienia beczki na kupę lub można trochę przesunąć deskę klozetową (u nas jest nie przykręcona tylko luzem położona więc każdy może dynamicznie zmieniać w małym zkresie jej ustawienie w zależności od swoich potrzeb.)

Siki spływają same i tyle, trzeba tylko pamiętać aby pozbywać się ich dosyć często aby nie zaśmiardły oraz dlatego że podobno świeże najlepiej się nadają do podlewania, natomiast kupę po każdym razie dobrze jest zasypać garścią trocin które podobno wchłaniają wilgoć i dodatkowo powodują że całość nie śmierdzi i się ładnie kompostuje.

Jeszcze co prawda nie mamy dobrze przetestowanego pozbywania się tych substancji, ale na spożytkowanie sików dobrze zapowiada się mieszanie ich w dużej konewce z wodą i podlewanie tą mieszaniną raz na parę dni trawnika w mniej uczęszczanej części ogrodu. Co do kupy to nie mam jeszcze sprecyzowanych planów i myśle że będą one zależeć od tego co uzyskam z beczki. Podobno wysuszona kupa dobrze się kompostuje. Ja jednak mam do koncepcji wykorzystania takiego kompostu pewne opory i myślę że na tej metodzie skorzystają co najwyżej krzewy i drzewka ozdobne a nie pomidory i sałata.

Mam nadzieję że tym opisem przyczynię się trochę do rozwiązania tego jednak bardzo realnego problemu występującego u wielu osób na działkach rekreacyjnych (zapach i co z tym zrobić), a być może koncepcja suchej toalety i u nas kiedyś tak jak w tzw. zachodnim świecie zyska większą popularność (niech cena wody jeszcze wzrośnie a w toalecie się jej marnuje niewiarygodnie ilości), fakt faktem spłukiwana toaleta jest wygodna,czysta i nie śmierdząca które to atrybuty toaleta sucha osiąga raczej z trudem a może i wcale (choć Szwedzi podobno swoimi systemami podciśnieniowymi są już blisko ideału) jednak być może niedługo problemy z wodą i ekonomia sprawią że będzie to dominująca technologia. Na razie myślę że ma niezłą szansę sprawdzić się na działce czego ewentualnym czytającym ten poradnik i sobie życzę.Dodaj komentarz:
Tak
Nie

Autor:@28cali
Data: 2023-08-29 5:30
Treść:Śmierdzący problem. Ale pomysł z beczką dobry. Jak się becKa napełni to sru do dołu gdzieś...

Autor:eg
Data: 2020-06-17 1:50
Treść:Nie trzeba rozdzielać . Wystarczy za każdym razem posypywać trocinami, wszystko osuszą i po problemie

Autor:Ksawery
Data: 2020-05-18 21:43
Treść:...że pokrywa sedesu była opuszczona, czyli toaleta była zamknięta. Z tego powodu dziewczyna narobiła na tą pokrywę, a później się tłumaczyła: "ja myślałam, że to jakoś samo poleci...".

Autor:Ksawery
Data: 2020-05-18 21:42
Treść:Przypomniało mi się, jak dawno temu mój kolega a zarazem sąsiad często sprowadzał sobie do domu różne dziewczyny (z czego i myśmy czasami korzystali, czyli jego kumple), przy czym, on w tym zakresie nie przebierał. Razu pewnego odwiedziła go niewiasta wychowana w domu, w którym za potrzebą wychodziło się "za stodołę", nie miała więc pojęcia jak korzystać ze standardowego sedesu wyposażonego dodatkowo w spłuczkę. Ponadto trudność sprawiło jej to, że pokrywa sedes

Autor:Kala
Data: 2020-05-04 18:58
Treść:Dzięki! My za tydzień zaczynamy. Bardzo przydatne wskazówki

Autor:Ragnar
Data: 2020-04-21 0:35
Treść:Niedługo stawiam podobną 'konstrukcję'. Wiele przydatnych porad :) Dzięki

Autor:Programist
Data: 2020-04-04 19:38
Treść:Cześć! Dzięki za artykuł nt. toalety kompostującej. W przyszłym tygodniu będę stawiał taką toaletę na swojej działce gdzie będę budować dom także z Twojej wiedzy nie omieszkam skorzystać :) Pozdrawiam!

Autor:Mika
Data: 2020-01-15 15:20
Treść:Mam cos w tym stylu na działce, siku robimy do toalety turystycznej, a kupkę do beczki - zero zapachów. Polecam

Autor:Mika
Data: 2020-01-15 15:20
Treść:Mam cos w tym stylu na działce, siku robimy do toalety turystycznej, a kupkę do beczki - zero zapachów. Polecam

Autor:Mika
Data: 2020-01-15 15:19
Treść:Mam cos w tym stylu na działce, siku robimy do toalety turystycznej, a kupkę do beczki - zero zapachów. Polecam

Autor:Chris
Data: 2020-01-14 12:31
Treść:Thank you for taking time to read this message.Best regards, Below you will find a short overview of a study based on an analysis of 600,000 search queries, which then calculated the value of various local ranking parameters for each top-100 page. Facts about Google’s Local Ranking Is there at least one keyword in your list of keywords, like “keyword + City (or state)”, that you’d like to rank for? If so, then you

Autor:Woj
Data: 2019-09-05 6:58
Treść:Fizjologii a nie fizjonomii

Autor:Joleen
Data: 2019-07-25 1:43
Treść:I just found out that Tony Robbins and Dean Graziosi - two people I admire the most when it comes to business, success and impact - are doing a special online training event and with this special link WE can join the training for free! Wow, just wow... This isn’t some random training... I just got the inside scoop that they will be exposing how you can profit from a pretty much “hidden” $355 million dollar a day industry that’s expected to TRIPLE within the next 5 years acco

Autor:Chris
Data: 2019-07-05 8:33
Treść:Thank you for taking time to read this message.Best regards, Below you will find a short overview of a study based on an analysis of 600,000 search queries, which then calculated the value of various local ranking parameters for each top-100 page. Facts about Google’s Local Ranking Is there at least one keyword in your list of keywords, like “keyword + City (or state)”, that you’d like to rank for? If so, then you

Autor:Ronald
Data: 2019-04-26 20:15
Treść:Dear Madam, Dear Sir Are you looking for a luxury Rolls-Royce, Ferrari, McLaren or Bentley for your fancy spring/summer trips? We can offer you the following luxury and famous European cars for very affordable prices: 2017 Rolls-Royce Dawn *** 2017 Rolls-Royce Wraith *** 2016 Rolls-Royce Dawn *** 2015 Rolls-Royce Ghost II *** 2011 Rolls-Royce Ghost *** 2005 Rolls-Royce Phantom *** 2018 Ferrari Portofino *** 2018 Ferrari 488 Spider *** 2014 Ferrari FF *** 2011 Ferrari California *** 2011 Ferrar

Autor:Lincoln
Data: 2019-04-25 18:11
Treść:Looking for more visitors? Nothing can help: bit.ly/nothingcan extern.pl

Autor:NEMO 2
Data: 2018-12-07 1:44
Treść: Myślenie ma przyszłość, dobrze że Ci się chce. Moim zdaniem trzeba zmodyfikować ten łapacz cieczy na szerszy i zrobić małe zabezpieczone otwory w dnie beczki.Trociny stosuję od wielu lat z powodzeniem , Biosan z trocinami w beczce i pod beczką załatwią zapachy ewentualnych wycieków. Gratulacje od starego majsterkowicza. Sikanie dla piwoszy umieścić na ścianie z odrębnym odpływem i oparciem na "fuzje".A co? Niech się dziwią szwedy czy inne nacje Pozdrawiam i zachęc

Autor:Januszek
Data: 2018-10-31 0:30
Treść:Genialne! Zastosuje to na swojej działeczce. Grażynka będzie bardzo zadowolona. Ale Szwagier będzie zazdrościł. A co dopiero sąsiad!

Autor:Extern
Data: 2018-09-02 11:03
Treść:@xD Właśnie że wcale źle nie pachnie. Odseparowanie sików od kupy to załatwia. Warto też co jakiś czas przetoczyć beczkę (zalecam wcześniej zamknąć pokrywą) aby napowietrzyć wsad.

Autor:Danuta
Data: 2018-06-10 20:11
Treść:Jestem po wrażeniem wyjaśnienia

Autor:xD
Data: 2018-06-07 13:13
Treść:Ale tam musi jebać

Autor:Ola
Data: 2018-04-04 7:30
Treść:Dziękuję, że opisałeś cały ten proces. Pięknie, takich ludzi trzeba i na świecie i w sieci

Autor:hoojwdoope
Data: 2018-02-22 1:15
Treść:gówniany temat ciekawe co na to znana w polsce kurwa męska Pan Mateo Kijowski

Autor:walk
Data: 2017-10-16 16:29
Treść:zajefajne. prawie tak dobre jak spacerujace biurko zamiast siedzącego... o takie na przykład https://www.youtube.com/watch?v=cV6G1LnU_Mg

Autor:lachu75
Data: 2017-06-26 16:52
Treść:fajne i proste.

Autor:mart
Data: 2017-06-26 14:30
Treść:genialne! i pomysł i wykonie i sposób pisania :D

Autor:Hanka
Data: 2017-06-18 5:55
Treść:Bardzo sprytne. Użyję pomysłu jako kibelka alternatywnego przy saunie.

Autor:Yoni
Data: 2017-06-06 11:21
Treść:A co z papierem do kosza?

Autor:As
Data: 2017-05-02 0:40
Treść:genialne

Autor:laila
Data: 2017-02-27 22:18
Treść:Jestem pod wrazeniem ...przeczytałam,troche sie usmiałam ale cenne uwagi zatrzymam ..swietny pomysł...tez tak myslałam ale z wiadomych przyczyn wiem ze to sie nie uda ...ide siku a tu nagle idzie kupa ..:) ...i co wtedy ? celowac do lejka siusiu a kupke wstrzymac ? fajny pomysł jak juz to masz ..i spełnia swoja funkcje ...mysle ze zostane przy tyrocinach ..ale pomysł swietny ..Pozdrawiam

Autor:laila
Data: 2017-02-27 22:18
Treść:Jestem pod wrazeniem ...przeczytałam,troche sie usmiałam ale cenne uwagi zatrzymam ..swietny pomysł...tez tak myslałam ale z wiadomych przyczyn wiem ze to sie nie uda ...ide siku a tu nagle idzie kupa ..:) ...i co wtedy ? celowac do lejka siusiu a kupke wstrzymac ? fajny pomysł jak juz to masz ..i spełnia swoja funkcje ...mysle ze zostane przy tyrocinach ..ale pomysł swietny ..Pozdrawiam

Autor:laila
Data: 2017-02-27 22:18
Treść:Jestem pod wrazeniem ...przeczytałam,troche sie usmiałam ale cenne uwagi zatrzymam ..swietny pomysł...tez tak myslałam ale z wiadomych przyczyn wiem ze to sie nie uda ...ide siku a tu nagle idzie kupa ..:) ...i co wtedy ? celowac do lejka siusiu a kupke wstrzymac ? fajny pomysł jak juz to masz ..i spełnia swoja funkcje ...mysle ze zostane przy tyrocinach ..ale pomysł swietny ..Pozdrawiam

Autor:1
Data: 2017-01-30 20:50
Treść:1

Autor:-1\'
Data: 2017-01-30 20:50
Treść:1

Autor:Tomasz M
Data: 2017-01-22 18:45
Treść:Cześć, możesz napisać na jak długo wystarcza taka beczka? czy może w ogóle nie musisz jej opróżniać?

Autor:Jaroslaw
Data: 2016-08-31 9:41
Treść:Doskonała koncepcja, w Szwecji stosowana od lat nawet domkach letniskowych. Znam z autopsji. Brawo za propagowanie dobrego i ekologicznego rozwiązania. Trociny dobrze jest wymieszać z suchym odkwaszonym torfem, oraz dosypać do tego i wymieszać proszek do szamba BIOSAN Kz-2000 za 22zł. 250g. Taka mieszanka (1 garść) po każdej wizycie, doskonale i bezzapachowa rozkłada fekalia na doskonały naturalny kompost Pozdrawiam.

Autor:Jaroslaw
Data: 2016-08-31 9:40
Treść:Doskonała koncepcja, w Szwecji stosowana od lat nawet domkach letniskowych. Znam z autopsji. Brawo za propagowanie dobrego i ekologicznego rozwiązania. Trociny dobrze jest wymieszać z suchym odkwaszonym torfem, oraz dosypać do tego i wymieszać proszek do szamba BIOSAN Kz-2000 za 22zł. 250g. Taka mieszanka (1 garść) po każdej wizycie, doskonale i bezzapachowa rozkłada fekalia na doskonały naturalny kompost Pozdrawiam.

Autor:Rubin
Data: 2016-08-26 8:41
Treść:Once you're approved for our payday loans cash advance, we will electronically deposit the money directly into your checking or savings account. Another thing to be aware about is the nature of the loan. When your credit status has some defaults and over dues, you may be termed as a bad creditor. My weblog %anchor_text (https://clearbadcreditpaydayloandirectlender.xyz)

Autor:dziad zły
Data: 2016-08-15 13:28
Treść:kupala zasypuj trocinami, trociny wyciągają wilgoć i nie będzie waliło jak z murzyńskiej chaty, beczkę z dołu wywalić bo będzie wszystko w niej się kisiło, budkę dookoła zabezpieczyć przed zalewaniem deszczówką, w dole ma być sucho. Szczochy wyparują na trocinach i nie trzeba lać do lejka. Używam takiego wychodka od kilkunastu lat, pomysł z trocinami podpatrzyłem w Austrii.

Autor:JANG
Data: 2016-07-24 19:13
Treść:Dzięki Super artykuł mam ten sam problem.Twoje pomysły wzbogacę o swoje.Do marchewki to się nie nadaje ale po roku pod pomidory z kompostem być może.

Autor:Alicja
Data: 2016-07-08 7:54
Treść:Super!!

Autor:jerry53
Data: 2016-06-29 20:27
Treść:idiotyzm

Autor:S7jNBaXb
Data: 2016-06-23 3:52
Treść:What a plesruae to meet someone who thinks so clearly http://vwbzzxe.com [url=http://ptxmtgzwvfv.com]ptxmtgzwvfv[/url] [link=http://hojsyliw.com]hojsyliw[/link]

Autor:jbAFqWrMEo
Data: 2016-06-21 23:58
Treść:I actually found this more entnitaierng than James Joyce.

Autor:lSC7xDq0ZM
Data: 2016-06-21 17:34
Treść:Such an impsvrsiee answer! You've beaten us all with that! http://tejuwffu.com [url=http://ejcahhijnp.com]ejcahhijnp[/url] [link=http://yqkcmq.com]yqkcmq[/link]

Autor:B5tDrI8c4
Data: 2016-06-20 11:28
Treść:Superior thinking deoamstrnted above. Thanks!

Autor:Bogda.
Data: 2016-06-01 17:42
Treść:Mam zamiar zrobić na działce takie wc.więc szukam pomysłów.Dzięki za podpowiedzi i cenne uwagi.

Autor:Bogda.
Data: 2016-06-01 17:41
Treść:Mam zamiar zrobić na działce takie wc.więc szukam pomysłów.Dzięki za podpowiedzi i cenne uwagi.

Autor:Przemko
Data: 2016-05-26 11:42
Treść:Ciekawi mnie jak to z kobietami i ich celowanie podczas oddawaniu części stałej a w tym samym czasie części płynnej. Mężczyźni mogą celować:) może jakaś pani się wypowie bo nie wiem czy zacząć tą budowę.

Autor:Ania
Data: 2016-05-11 16:32
Treść:Świetny poradnik. Może uda się nam przetestować. Zastanawiamy się jednak, czy nie łatwiej byłoby mieć dwie sławojki z oddzielną beczką w każdej. Przy czym do sławojki nr 1 chodziłoby się na kupę, a do tej z numerem 2 na siku. Wtedy problem separacji ekskrementów zostałby rozdzielony w sposób czytelny.

Autor:Darek
Data: 2016-04-18 18:22
Treść:Witam świetny opis bo szczegółowy, dziękuję. Co do zawartości beczki, polecam Pana uwadze "saw dust toilet". Po każdej dwójce :-) trzeba wsypać garść trocin itp szczątków, tj tzw materiału spęczniającego. Podobno zawartość bęczki wtedy w ogóle nie śmierdzi i jest z tego wspaniały kompost

Autor:Jons
Data: 2016-03-06 15:06
Treść:Dziękuję za podjęcie tematu,też kombinuję jak rozwiązać ten śmierdzący problem

Autor:M_1
Data: 2016-02-07 14:43
Treść:czekam na taka technologie xd

Autor:Jacek
Data: 2016-02-06 8:49
Treść:Z racji że nie wykorzystuję własnych odchodów do nawożenia, u mnie "ciekły materiał" trafia do drenażu zrobionego z rury kanalizacyjnej . Natomiast na "stały materiał" wykorzystałem kibelek turystyczny z wyciągiem który sam zrobiłem z rury i wentylatora z zasilacza komputerowego. "Stały materiał" zasypuję pelecikiem (sprasowanymi trocinami) dla małych gryzoni . Pelecik i wyciąg dobrze radzą sobie z wyciąganiem wilgoci. Dziękuję autorowi ar

Autor:mirra
Data: 2015-12-23 17:15
Treść:a odchody można wykorzystac pod krzaki i drzewa po przekompostowaniu z ziemią i trocinami

Autor:mirra
Data: 2015-12-23 17:14
Treść:super pomysł , brawo

Autor:jano
Data: 2015-07-20 21:48
Treść:Wystarczy skrócić do minimum szyjkę lejka, dopasować przewód i pojemnik postawić zdecydowanie wyżej.

Autor:Mati
Data: 2015-03-10 20:24
Treść:co do kupy! może by zastosować wojskowy sposób jej utylizacji? tylko beczka musi być metalowa. Ludzka kupa ma taką właściwość że idealnie się pali! z niewielką pomocą płynnego paliwa np. benzyny spali się wszystko. Tylko od czasu do czasy trzeba kijem przemieszać i dolać paliwka :)

Autor:Luczna
Data: 2015-03-01 21:30
Treść:Dobre rozwiązanie, tylko co zrobić z płynną zawartością w okresie zimy, gdy posiadamy taka możliwość w tym okresie przebywania w na działce

Autor:Irek
Data: 2015-02-07 12:01
Treść:super temat ciekawe czy są rośliny które by można zaprząc do współpracy

Autor:Georg
Data: 2015-02-01 15:18
Treść:Podoba mi sie pomysl z utylizowaniem twardej zawartosci przy pomocy trocin, a czy ktos cos wie na temat wapna.Przeciez przy okazji nawozenia , po rocznym rozkladzie, mam mozliwosc wapnowania... Ma ktos w tym kierunku doswiadczenie? Pozdrawiam!

Autor:Ela
Data: 2015-01-01 19:13
Treść:Mam za sobą z sukcesem zrobiony porządny kompostownik na odpady w ogródku działkowym. Chcę samodzielnie zrobić ustęp drewniany na działkę. Kupię w składzie drewna potrzebne materiały. Będę wdzięczna za szkic-wymiary poszczególnych elementów. Proszę o pomoc...

Autor:Krystian
Data: 2014-12-22 13:15
Treść:Fajne, ciekawe rozwiązanie, choć trochę pracochłonne, ja u siebie na działce wynajmuję Wc Serwis, bo nie wymaga to większego wysiłku i zawsze jest higienicznie.

Autor:izik
Data: 2014-12-16 21:13
Treść:cudnie, prosto z mostu

Autor:izik
Data: 2014-12-16 21:13
Treść:cudnie, prosto z mostu

Autor:Hejka
Data: 2014-10-05 14:12
Treść:Można by było zastosować klamkę taką od np okna. Po przekręceniu jej można by podstawiać lejek do siku lub go chować pod pod dechę w celu kupy :)

Autor:Anastazy
Data: 2014-06-29 18:06
Treść:Za mało siku, kupa w tekscie

Autor:anOFXFcap
Data: 2014-06-28 16:16
Treść:I really wish there were more aritlces like this on the web.

Autor:Hetman.
Data: 2014-05-06 18:34
Treść:Ciekawe,może rzeczywiście to jest rozwiązaniem na miarę naszych potrzeb?

Autor:oasysrbm
Data: 2014-04-14 22:54
Treść:my website:http://www.biomisr.com 財布 7c9 babyeast2014gogo s160u

Autor:LRkzs713
Data: 2014-03-13 10:48
Treść:75y9 Ray Ban India Price 3b0 3g6 4n1 pH2014baby1eByEast f467f

Autor:LRkzs713
Data: 2014-03-13 10:34
Treść:33h4 Michael Kors Womens Watches On Sale 3w8 7e1 9b4 pH2014baby1eByEast j825f

Autor:LRkzs713
Data: 2014-03-13 10:32
Treść:19z3 Rayban Prescription Sunglasses 1s8 8e0 7b3 pH2014baby1eByEast p483m

Autor:LRynm0
Data: 2014-03-13 3:35
Treść:95k6 Michael Kors Totes 1v7 4f0 9b1 pH2014baby1eByEast z800p

Autor:LRmnj622
Data: 2014-03-13 2:38
Treść:26f1 Clearance Michael Kors 3t6 6i7 6j9 pH2014baby1eByEast r934j

Autor:LRowt840
Data: 2014-03-12 23:01
Treść:40y7 Michael Kors outlet online 5l2 8q1 1o2 pH2014baby1eByEast b221w

Autor:LRsds723
Data: 2014-03-12 23:01
Treść:33s6 Michael Kors Designer 2z8 7q7 8o8 pH2014baby1eByEast h075x

Autor:LRarv287
Data: 2014-03-12 19:31
Treść:86d3 Michael Kors factory outlet online 4v0 4p2 9m1 pH2014baby1eByEast p239l

Autor:LRxgo903
Data: 2014-03-12 17:47
Treść:43b9 Michael Kors Totes Sale 1z4 5c3 0z2 pH2014baby1eByEast a132g

Autor:LRhrd165
Data: 2014-03-12 16:13
Treść:92j2 Michael Kors purses 1u5 0l2 0a2 pH2014baby1eByEast e795f

Autor:LRxgo903
Data: 2014-03-12 13:20
Treść:60d5 Sunglasses wayfarer 6h0 8h7 7j6 pH2014baby1eByEast h547k

Autor:LRyay7
Data: 2014-03-12 12:47
Treść:25a1 Michael Kors Handbags Outlet 3y6 2n4 6x1 pH2014baby1eByEast q380g

Autor:LReyp777
Data: 2014-03-12 10:31
Treść:89c5 longchamp le pliage bags on sale 4y6 5o6 9a4 pH2014baby1eByEast r944y

Autor:LRmbx467
Data: 2014-03-12 6:48
Treść:85g9 Michael Kors Baby Bag 5b9 5i9 2d2 pH2014baby1eByEast y430j

Autor:LRliv459
Data: 2014-03-12 6:48
Treść:83e9 wholesale Longchamp handbags 7m2 3h6 0q3 pH2014baby1eByEast z228u

Autor:LRnmo148
Data: 2014-03-12 2:53
Treść:48t5 Michael Kors Watches On Sale For Women 9l9 9u2 7t8 pH2014baby1eByEast z258k

Autor:LRiww918
Data: 2014-03-12 2:53
Treść:61u4 Longchamp Travel Bags 8x6 6t8 8f7 pH2014baby1eByEast t490c

Autor:mobi
Data: 2013-11-24 13:39
Treść:Gratuluję pomysłu! Ciekawa sprawa. Jednakże pomyślałem sobie co by u siebie tak zrobić , a dodatkowo dla męskiej części towarzystwa (czasem już niepanującego po piwsku nad koniecznością siadania na kiblu) założę pisuar. Odpowiednie urządzenia wykonam z żywicy i maty szklanej. Projekt już został wstępnie opracowany. Kibelek (muszla) będzie ze specjalną przegrodą na siki i duży otwór na kupala. dodatkowo pisuar, jak pisuar Dla kobiet pisuar też można wymyślić.

Autor:dziul
Data: 2013-09-09 10:19
Treść: Jednak \"rozdzielanie\", jest ciekawym pomysłem i muszę się poważnie nad tym zastanowić. Rozdzielenie tzw \"szarej wody\" czyli ścieku pralki, umywalki, zlewozmywaka, przyniosło rewelacyjny efekt. Modrzewie rosnące wokół zakopanych betonowych kręgów (bez dna) na \"szarą wodę\", mają przyrosty po 2,5m rocznie :) kora nie nadąża :).

Autor:dziul
Data: 2013-09-09 10:17
Treść:Ja podobnie jak "olo" poniżej, mam prostą dziurę w ziemi i nad nią "gustowną budkę". W ciągu 12 lat przestawiłem budkę 1 raz o 2 metry w bok. Co prawda działkę mam 2600m2, więc jest jeszcze gdzie "polatać" z budką

Autor:Extern
Data: 2013-07-31 22:47
Treść:Dwa sezony minęły, trzeci w trakcie a beczka wciąż zapełniona tylko w 1/3, towar znika nie wiadomo gdzie. Oczywiście to rozwiązanie codziennego używana by nie dało przerabiać bez wybierania, ale z okazyjno-weekendowymi wypadami przez sezon wiosenno-letni sobie radzi.

Autor:miou
Data: 2013-07-23 0:11
Treść:dzięki, za podzielenie się doświadczeniem. jak się sprawuje toaleta w kolejnych sezonach?

Autor:serenithy
Data: 2012-12-05 11:18
Treść:a u mnie wczoraj była straż miejska która chce mnie oskarżyć o zanieczyszczanie środowiska właśnie ze względu na moją sławojkę i mimo iż mówiłam że kompostuję to chcą na mnie nasłać inspektora z urzędu gminy. a chodzi o pieniądze. nie jestem podłączona do kanalizy i to ich boli, na terenie mojej gminy nie są dopuszczalne inwestycje ekologiczne bo gmina zainwestowała w kanalizę i chce żeby inwestycja się zwróciła a żeby was dobić to nie jest byle jaka gmina a najb

Autor:Extern
Data: 2012-08-30 9:02
Treść:Nie ma problemów, a wręcz są korzyści w postaci darmowego nawozu do trawnika (mocz + woda). Każdy sposób rozwiązania problemu jest ok jeśli jest dobry. Doły kloaczne od wieków były stosowane przez naszych przodków, jednak problemy związane z przenoszeniem toalety na małej działce są dla mnie nie do przezwyciężenia.

Autor:olo
Data: 2012-08-26 11:54
Treść:czy nie lepiej wykopać dziurę w ziemi a kupala zasypać trocinami, taki system posiadam od wielu lat. Zero smrodu, po zimie kupale wyschną. Warunek dół nie może być zalewany wodą. Patent ten podpatrzyłem w Austrii. Dół można wybierać raz na kilka lat lub zasypać i przestawić sławojkę. Podziwiam ile sobie stwarzasz problemów.

Autor:ogrodnczka
Data: 2012-08-24 15:50
Treść:super pomysł.Chyba wykorzystam

Autor:piotr
Data: 2012-08-17 10:24
Treść:wlasnie dogadalem sie z kolega w sprawie szamba.postawie dobra flaszke i po klopocie:)ale wypijemy przed robota-na odwage:) dzieki wielkie

Autor:Extern
Data: 2012-08-13 21:13
Treść:Dogadałem się z sąsiadem który ma szambo. Sąsiad dosyć niechętnie, ale jednak się zgodził na jednorazowe wlanie tego do jego szamba. Brrr obrzydliwa robota, zabawa z samymi sikami i suchą kupką to przy tym perfuma.

Autor:piotr
Data: 2012-08-12 14:30
Treść:super pomysl. tylko co zrobiles z zawartoscia , o ktorej wspomniales na poczatku????????

Autor:Extern
Data: 2012-06-11 15:53
Treść:Wydaje mi się że w ten sposób będziesz niepotrzebnie nasączał okoliczną ziemię sikami dodatkowo skażonymi odchodami ludzkimi. Może to raczej intensywnie pachnieć. Siki same w sobie są biologicznie czyste a po przepłynięciu przez kupę będą niepotrzebnie stanowiły skażony biologicznie problem znajdujący się blisko wód gruntowych, podczas gdy czyste siki są pożytecznym nawozem. Ja do beczki z kupą nie dosypywałem nic a kupa sama magicznie z beczki znika aż sam się

Autor:abaar
Data: 2012-05-26 7:48
Treść:gratuluję normalności i zdrowego rozsądku.Sam pracuję nad podobnym projektem. Zaryzykuję jednak projekt szczelnej beczki podziurkowanej 10 cm od góry wokół obwodu tak ady gęste zostalo a siusiu wyciekało górą przez wywiercine otworki i wsiąkało w grunt osuszany drenem. Do beczki bedę dosypywał raz na tydzień bakterie które się kupuje do bio-oczyszczelni. Skutek pracy bakterji jest taki że gęste jest rozpuszczane i zostaje po nim już bardzo mało ( właściwie same minera

Autor:Ela
Data: 2012-04-13 20:28
Treść:Tak :) nie ma najmniejszego dyskomfortu podczas korzystania. Prawidłowy "siad" jest sukcesem wygody(nie na skrawku ani też nie za daleko, po prostu centralnie :D)

Autor:WOJTEK
Data: 2012-04-08 19:39
Treść:witam pytanie natury technicznej dla Kobiet ktore korzystaly-czy Panie pozytywnie oceniaja swoja wygode przy "korzystaniu z lejka"

Autor:WOJTEK
Data: 2012-04-08 19:36
Treść:witam pytanie natury technicznej dla Kobiet ktore korzystaly-czy Panie pozytywnie oceniaja swoja wygode przy "korzystaniu z lejka"

Autor:Extern
Data: 2012-04-07 1:34
Treść:Toaleta turystyczna nie za bardzo się u nas sprawdziła. Niewygodnie się korzysta a poza tym i tak słabo rozwiązuje problem, co zrobić z fekaliami. Dodatkowo chemia dołączona z zestawem szybko się kończy. A i przez tą chemię z ekologią to toaleta turystyczna ma niewiele wspólnego. Myślę że pomysł aby przerobić posiadaną już sławojkę na toaletę separującą jest bardziej docelowym rozwiązaniem.

Autor:asia
Data: 2012-03-11 12:00
Treść:a nie posciej kupic toaletę turystyczną? ja tak na działce mam.. rewelacja

Autor:Konrad
Data: 2012-01-15 10:55
Treść:Gratuluję pomysłowości i twórczego myślenia!

Autor:Extern
Data: 2011-10-08 19:02
Treść:O fajnie że jednak da się coś takiego w Polsce kupić, dobrze wiedzieć. Jednak biorąc pod uwagę że do konstrukcji użyłem części które miałem w garażu mój koszt to było 0 PLN.

Autor:oszin
Data: 2011-09-28 18:23
Treść:ciekawym dodatkiem może by : http://www.separett.pl/privy500.htm - koszt 200zł

Autor:Extern
Data:2011-07-11 2:23
Treść:Test

Copyright Extern